Czy agencje rekrutacyjne są lekarstwem na rynek pracownika?

Poszukiwania idealnego pracownika mogą trwać miesiącami. Problemem nie jest jednak to, że takich kandydatów w ogólne nie ma, ale raczej to, w jaki sposób pracodawcy próbują ich szukać. Obecnie nie wystarczy zamieszczenie oferty w Internecie (o prasie lokalnej nie wspominając). Potrzebne są nowe metody, dzięki którym możliwe stanie się znalezienie kandydata spełniającego niezbędne wymogi do zatrudnienia.

Im szybciej pracodawcy przystosują się do obecnej sytuacji, tym większy sukces odniosą. Jakie mają opcje?

Rekrutacja wewnętrzna

Pracodawcy poszukujący nowych pracowników w obecnej sytuacji rynkowej wielokrotnie zauważają, że ich wewnętrzne działy rekrutacyjne lub pojedynczy specjaliści zajmujący się pozyskiwaniem pracowników nie są dostatecznie wydajni. Dzieje się tak, ponieważ koszt dotarcia do wartościowego kandydata (drogie ogłoszenia w płatnych portalach, wydłużony czas pracy nad projektem rekrutacyjnym) nie zawsze przekłada się na oczekiwany rezultat – pozyskanie najbardziej wartościowego dla organizacji talentu, pracownika najlepiej dopasowanego profilem zawodowym do wymagań stanowiska pracy.

Szczególnie kosztownymi są rekrutacje wewnętrzne prowadzone sporadycznie i na różnorodne stanowiska. Pracodawca publikujący jedno ogłoszenie miesięcznie lub rzadziej nie będzie miał pola do negocjacji ceny ogłoszenia z najlepiej pozycjonowanymi w polskim Internecie portalami pracy. Gdy poszukiwani są specjaliści różnego rodzaju, wewnętrzny rekruter nie jest w stanie jednocześnie posiadać w swoich sieciach kontaktów szerokiego grona profesjonalistów z zakresu marketingu, sprzedaży, IT, HR, administracji, księgowości itd., by kontaktować się z nimi, gdy tylko jego firma poszukuje do jednego ze swoich działów nowego pracownika.

Agencja rekrutacyjna

Czy skuteczniejszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z agencją rekrutacyjną lub wręcz kilkoma takimi podmiotami na zasadzie success fee? Teoretycznie tak – więcej rekruterów, rozleglejsza sieć kontaktów, dostęp do szerszego grona kandydatów – to prawda. Jednak w praktyce proces nawiązywania współpracy z agencjami, czyli wyszukanie odpowiednio wyspecjalizowanej agencji, ustalenie zasad współpracy, zweryfikowanie i podpisanie umów, przedstawienie wymagań zajmuje wiele czasu zarówno pracodawcy, jak i przedstawicielom agencji. Zwykle kończy się więc na jednej, dwóch czy maksymalnie trzech pośrednikach rekrutacji, którzy nadal nie zawsze są w stanie dostarczyć satysfakcjonujących profil kandydatów. Tymczasem czas leci, a nasz talent mógł zostać pozyskany przez firmę konkurencyjną, która dotarła do niego szybciej i skuteczniej.

Marketplace rekrutacyjny

Na szczęście XXI wiek przyszedł nam z pomocą, na rynku pojawiły się bowiem marketplace’y rekrutacyjne, które ułatwiają i przyspieszają współpracę agencji rekrutacyjnych z pracodawcami. Gdy panuje rynek pracownika, czas zamykania projektów rekrutacyjnych jest jednym z ważniejszych czynników sukcesu w rywalizacji o talenty.

Marketplace rekrutacyjny, taki jak np. HRFactory.pl, pozwala pracodawcy szybko zamieścić swoje ogłoszenie na bezpłatnym portalu, do którego dostęp ma szerokie grono agencji rekrutacyjnych. Rekruterzy poszukują tam m.in. zleceń odpowiadających kandydatom, których mają w swoich sieciach kontaktów. Tym samym pracodawca zostaje połączony z headhunterami wyspecjalizowanymi w jego branży, znającymi profesjonalistów z wymaganym doświadczeniem, którzy w odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie zgłaszają się do pracodawcy z gotowymi profilami potencjalnych kandydatów. Ile to trwa? Zarejestrowanie się na portalu to kilka kliknięć, podobnie jak zamieszczenie tam oferty pracy, potem zaczynają spływać propozycje od agencji oferujących kontakty do specjalistów o określonym w ogłoszeniu profilu zawodowym. Przejrzystość zasad, minimum formalności i znakomite przyspieszenie współpracy z agencją rekrutacyjną, a tym samym szybsze zatrudnienie nowego członka zespołu – trudno o lepszą odpowiedź na wymagania rynku pracy.

Prowadzisz rekrutację? Zarejestruj się bezpłatnie na HRFactory.pl i sprawdź, jak szybko możesz dotrzeć do idealnych kandydatów.

 

Opinie

„HRfactory.pl to dla nas idealny sposób na szybsze pozyskanie wartościowych Kandydatów poprzez współpracę z odpowiednimi Agencjami Rekrutacyjnymi.”
Oleg Dupont
Managing Director of EAST Area
MANUTAN
„HRfactory.pl pomaga w szybki i łatwy sposób dotrzeć do kandydatów rekomendowanych przez najbardziej aktywne firmy rekrutacyjne. To konkurencyjny rynek usług, w których liczy się szybkość i jakość.”
Paweł Stankowski
Group HR Director
Vlassenroot
„Bardzo profesjonalny system, przyjazny w użytkowaniu i co najważniejsze: umożliwia dotarcie do klientów z całej Polski bez podejmowania jakichkolwiek działań handlowych. Jest odpowiedzią na potrzeby zarówno Agencji Rekrutacyjnych, jak i Pracodawców. Polecam!”
Anna Pycia-Pytlik
CEO
SMART-HR
„HRfactory.pl pomaga lepiej zarządzać budżetem rekrutacji, oszczędzać czas i jednocześnie docierać do większej ilości kandydatów niż poprzez tradycyjne agencje. Serwis jest intuicyjny w użytkowaniu, a system rozliczeń prosty i wpisuje się w oczekiwania nowoczesnych firm.”
Maciej Gorski
Finance Manager
Discovery Networks Central Europe
„Platforma oferuje zupełnie nowy model współpracy z headhunterami. Dzięki niej pracodawcy mają szerszy dostęp do kandydatów agencji rekrutacyjnych, a agencje zyskują dodatkowe źródło dochodu w postaci nowych klientów i ich projektów”
Grzegorz Dymek
CEO
Spencer sp. z o.o.
„Przyspieszenie procesu rekrutacji oraz błyskawiczny kontakt z doświadczonymi rekruterami z całej Polski to cenna pomoc przy realizacji pilnych projektów rekrutacyjnych. HRfactory.pl wychodzi tym potrzebom naprzeciw”
Joanna Olszak
HR Manager
PAGED S.A.
„HRfactory.pl to doskonała platforma do pozyskania cennych kontaktów biznesowych. Z punktu widzenia Agencji Rekrutacyjnej przyspiesza proces dotarcia do odpowiednich kontrahentów - posiadających potrzeby rekrutacyjne. Stanowi również idealne rozwiązanie dla Pracodawców. Pomaga skrócić czas wyboru Agencji, pozwala na szybkie znalezienie odpowiednich pracowników"
Katarzyna Mączka-Nowak
Managing Partner
Newman Consulting
„Świetna platforma łącząca pracodawców i agencje rekrutacyjne.
Oszczędza czas i pieniądze. Polecam!!!”
Paweł Bielak
CEO
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

UWAGA: Poprzez wybranie przycisku ZAPISZ SIĘ jednocześnie wyrażasz zgodę aby na Twój adres e-mail były przesyłane informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W przypadku wyrażenia przez Państwa zgody na przetwarzanie danych osobowych, mają Państwo prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Administratorem Państwa danych osobowych jest HR Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Różanej 9/6, tel. +48 780 016 316 (koszt zgodny ze stawką operatora), e-mail: kontakt@hrfactory.pl. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w HR Factory Sylwią Duchna, iod@hrfactory.pl, tel. +48 508 306 787 lub na adres HR Factory sp. z o.o., ul. Różana 9/6, 40-045 Katowice.

Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu nawiązania lub zachowania relacji biznesowych pomiędzy Państwem, a HR Factory sp. z o.o., marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez serwis HRfactory.pl, a także w celu przesyłania informacji handlowych w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ile wyrazili Państwo zgodę na ich otrzymywanie.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych, jest artykuł 6 ust. 1 lit. a) lub b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO).

Prawnie uzasadnionym interesem realizowanym przez administratora jest nawiązanie lub utrzymanie z Państwem relacji biznesowych oraz marketing bezpośredni usług serwisu HRfactory.pl. Przetwarzane kategorie Państwa danych osobowych to dane osobowe, które pochodzą bezpośrednio od Państwa.

Odbiorcą Państwa danych osobowych są upoważnionymi pracownicy i współpracownicy HR Factory sp. z o.o. którzy w celu wykonania swoich obowiązków muszą posiadać do nich dostęp oraz pracownicy zewnętrznej firmy hostingowej i odpowiedzialnej za obsługę informatyczną serwisu HRfactory.pl.

Dane osobowe przechowywane dla celów przesyłania informacji handlowych oraz marketingu bezpośredniego będą przechowywane i przetwarzane do czasu cofnięcia przez Państwa zgody na ich przetwarzanie bądź żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także żądania ich przeniesienia.

Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub mają Państwo prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz żądania ich kopii.

Mają Państwo prawo wnieść skargę do organu nadzorczego w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Podają Państwo swoje dane HR Factory sp. z o.o. dobrowolnie.