Dlaczego procesy rekrutacyjne trwają nawet 70 dni?

Poszukiwanie pracownika to niezwykle wymagające zadanie, rozciągnięte w czasie i wymagające poświęcenia dużej energii. Poza tym znalezienie dobrego specjalisty w Polsce jest coraz trudniejsze ze względu na fakt, że mamy rynek pracownika. Średni czas poszukiwania to ponad 70 dni – wynika z International Business Report firmy konsultingowej Grant Thornton. Raport ten pochodzi z 2013 roku, zatem teraz sytuacja może być jeszcze trudniejsza.

Wysokie wymagania pracodawcy

Poszukiwanie specjalisty już z założenia jest wyzwaniem. Po pierwsze – kandydaci o określonych przez pracodawcę umiejętnościach to zazwyczaj wąska grupa ludzi. Po drugie – kanały dotarcia do takich osób są z reguły ograniczone.

Firmy korzystają z portali ogłoszeniowych, które „jak się mówi na mieście” przestają działać. Poza tym wiele firm tworzy swoje bazy kandydatów – ale proces przeglądania, weryfikacji i kontaktowania się z kandydatem jest żmudny i wymagający dużych nakładów pracy. Co więcej – jest to grupa kandydatów którzy już raz zostali odrzuceni w procesie rekrutacji, zatem czy jest sens przeszukiwać bazę jeszcze raz?

Można korzystać także z LinkedIna lub Goldeline’a, a nawet Facebooka, ale wymaga to czasu, czasu i jeszcze raz czasu.

Dlatego, aby przyspieszyć i usprawnić proces poszukiwania pracownika, firmy korzystają z pośrednictwa agencji zatrudnienia. Żeby jednak rozpocząć współpracę z nową agencją zatrudnienia, w tradycyjnych warunkach musi także minąć sporo czasu.

Cały proces zaczyna się od poszukiwania odpowiedniej agencji. Poszczególne z nich specjalizują się z reguły w osobnych branżach, dlatego jest to pierwsze kryterium wyboru partnera rekrutacji. To jednak nie wszystkie aspekty brane pod uwagę. Ważnymi kryteriami jest również, oprócz profilu i doświadczenia firmy – procedura i sprawność działania, komunikatywność i oczywiście cena usługi.

Trwa, trwa i trwa

Dlatego poszukiwanie agencji w tradycyjnym modelu zaczynamy od zebrania listy agencji zatrudnienia, co trwa około jednego – dwóch dni. Później odbywają się konsultacje wewnątrz firmy i następuje wybór kilku potencjalnych partnerów, z którymi się skontaktujemy – to kolejny dzień. Dodajmy do tego umówienie terminów spotkań z przedstawicielami agencji i pierwszy tydzień pracy minął. Następny tydzień, przy bardzo optymistycznych założeniach, należy poświecić na spotkania z partnerami.

Po zawężeniu potencjalnych partnerów należy ustalić wstępne wersje umowy o współpracy. Treść umowy następnie trafia do konsultacji z działem prawnym i działem zakupów, które dzielą się swoimi uwagami. To wymaga kolejnej korekty umowy lub przygotowania kilku jej wariantów. Zajmuje to ponownie co najmniej tydzień.

Następne pięć dni pochłaniają negocjacje z agencją, po których dochodzi do powstania ostatecznej wersji umowy i jej podpisania – dodatkowy tydzień (lub kilka).

W tym momencie z reguły zaczynają się rozmowy dotyczące oczekiwań wobec poszukiwanych kandydatów do pracy.

Pracownik potrzebny od zaraz?

To jednak nie wszystko. Profesjonalna agencja pracy musi zapoznać się z kulturą pracy pracodawcy-klienta. Odpowiednie zrozumienie jego potrzeb wymaga zagłębienia się w strukturę, sposób działania oraz kulturę firmy. Dopiero wtedy może rozpocząć poszukiwanie kandydatów do pracy.

Jak widać, przy optymistycznych założeniach cała procedura zajmuje około 70 dni i to nie zawsze z rezultatem, którego byśmy oczekiwali. W praktyce bowiem rekrutacja, kiedy okazuje się trudna i nie przynosi efektów, owocuje pójściem na szereg kompromisów, przez co pod uwagę brani są kandydaci niespełniający wymaganych założeń lub niepasujący do kultury danej organizacji.

Tradycyjny sposób poszukiwania pracownika jest więc w wielu aspektach problematyczny. Założeniem każdej rekrutacji jest zawsze znalezienie jak najwłaściwszej osoby na dane stanowisko w jak najkrótszym czasie. Tradycyjny model współpracy pracodawców z agencjami skutecznie jednak komplikuje te założenia.

Nowoczesne rozwiązania

Odpowiedzią na tego typu problemy są nowoczesne marketplace’y – wirtualne platformy zrzeszające w jednym miejscu agencje rekrutacyjne i pracodawców szukających pracowników. Nowoczesne narzędzia dzięki zastosowaniu nowych technologii, usprawnieniu komunikacji i uproszczeniu procedur współpracy, mogą skrócić czas rekrutacji z kilkudziesięciu do nawet kilkunastu czy kilku dni.

Źródło: http://marketplace-rekrutacyjny.nfnews.pl/artykul/dlaczego-procesy-rekrutacyjne-trwaja-nawet-70-dni-561196

Opinie

„HRfactory.pl to dla nas idealny sposób na szybsze pozyskanie wartościowych Kandydatów poprzez współpracę z odpowiednimi Agencjami Rekrutacyjnymi.”
Oleg Dupont
Managing Director of EAST Area
MANUTAN
„HRfactory.pl pomaga w szybki i łatwy sposób dotrzeć do kandydatów rekomendowanych przez najbardziej aktywne firmy rekrutacyjne. To konkurencyjny rynek usług, w których liczy się szybkość i jakość.”
Paweł Stankowski
Group HR Director
Vlassenroot
„Bardzo profesjonalny system, przyjazny w użytkowaniu i co najważniejsze: umożliwia dotarcie do klientów z całej Polski bez podejmowania jakichkolwiek działań handlowych. Jest odpowiedzią na potrzeby zarówno Agencji Rekrutacyjnych, jak i Pracodawców. Polecam!”
Anna Pycia-Pytlik
CEO
SMART-HR
„HRfactory.pl pomaga lepiej zarządzać budżetem rekrutacji, oszczędzać czas i jednocześnie docierać do większej ilości kandydatów niż poprzez tradycyjne agencje. Serwis jest intuicyjny w użytkowaniu, a system rozliczeń prosty i wpisuje się w oczekiwania nowoczesnych firm.”
Maciej Gorski
Finance Manager
Discovery Networks Central Europe
„Platforma oferuje zupełnie nowy model współpracy z headhunterami. Dzięki niej pracodawcy mają szerszy dostęp do kandydatów agencji rekrutacyjnych, a agencje zyskują dodatkowe źródło dochodu w postaci nowych klientów i ich projektów”
Grzegorz Dymek
CEO
Spencer sp. z o.o.
„Przyspieszenie procesu rekrutacji oraz błyskawiczny kontakt z doświadczonymi rekruterami z całej Polski to cenna pomoc przy realizacji pilnych projektów rekrutacyjnych. HRfactory.pl wychodzi tym potrzebom naprzeciw”
Joanna Olszak
HR Manager
PAGED S.A.
„HRfactory.pl to doskonała platforma do pozyskania cennych kontaktów biznesowych. Z punktu widzenia Agencji Rekrutacyjnej przyspiesza proces dotarcia do odpowiednich kontrahentów - posiadających potrzeby rekrutacyjne. Stanowi również idealne rozwiązanie dla Pracodawców. Pomaga skrócić czas wyboru Agencji, pozwala na szybkie znalezienie odpowiednich pracowników"
Katarzyna Mączka-Nowak
Managing Partner
Newman Consulting
„Świetna platforma łącząca pracodawców i agencje rekrutacyjne.
Oszczędza czas i pieniądze. Polecam!!!”
Paweł Bielak
CEO
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

UWAGA: Poprzez wybranie przycisku ZAPISZ SIĘ jednocześnie wyrażasz zgodę aby na Twój adres e-mail były przesyłane informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W przypadku wyrażenia przez Państwa zgody na przetwarzanie danych osobowych, mają Państwo prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Administratorem Państwa danych osobowych jest HR Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Różanej 9/6, tel. +48 780 016 316 (koszt zgodny ze stawką operatora), e-mail: kontakt@hrfactory.pl. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w HR Factory Sylwią Duchna, iod@hrfactory.pl, tel. +48 508 306 787 lub na adres HR Factory sp. z o.o., ul. Różana 9/6, 40-045 Katowice.

Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu nawiązania lub zachowania relacji biznesowych pomiędzy Państwem, a HR Factory sp. z o.o., marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez serwis HRfactory.pl, a także w celu przesyłania informacji handlowych w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ile wyrazili Państwo zgodę na ich otrzymywanie.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych, jest artykuł 6 ust. 1 lit. a) lub b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO).

Prawnie uzasadnionym interesem realizowanym przez administratora jest nawiązanie lub utrzymanie z Państwem relacji biznesowych oraz marketing bezpośredni usług serwisu HRfactory.pl. Przetwarzane kategorie Państwa danych osobowych to dane osobowe, które pochodzą bezpośrednio od Państwa.

Odbiorcą Państwa danych osobowych są upoważnionymi pracownicy i współpracownicy HR Factory sp. z o.o. którzy w celu wykonania swoich obowiązków muszą posiadać do nich dostęp oraz pracownicy zewnętrznej firmy hostingowej i odpowiedzialnej za obsługę informatyczną serwisu HRfactory.pl.

Dane osobowe przechowywane dla celów przesyłania informacji handlowych oraz marketingu bezpośredniego będą przechowywane i przetwarzane do czasu cofnięcia przez Państwa zgody na ich przetwarzanie bądź żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także żądania ich przeniesienia.

Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub mają Państwo prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz żądania ich kopii.

Mają Państwo prawo wnieść skargę do organu nadzorczego w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Podają Państwo swoje dane HR Factory sp. z o.o. dobrowolnie.