Jeśli wszystko inne nie działa, czyli czas na nowe rozwiązania w rekrutacji

Na polskim rynku pracy można zauważyć coraz częstsze problemu z rekrutacją odpowiednich pracowników. Czy można temu zaradzić? Przeczytaj artykuł o HRfactory.pl, który ukazał się na HRNews.pl!

Jeśli wszystko inne nie działa, czyli czas na nowe rozwiązania w rekrutacji

Od jakiegoś czasu mamy w Polsce rynek kandydata, co oznacza dla pracodawców kłopoty z rekrutacją odpowiednich pracowników do pracy. W dodatku, na razie nic nie zapowiada, żeby ta sytuacja mogła ulec zmianie.

Tak jak to zwykle robiliśmy w przeszłości dajemy ogłoszenia na najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, czekamy i…ze zdziwieniem przyjmujemy fakt, że nic się nie dzieje. Jak kiedyś z ogłoszeń spływało nam kilkadziesiąt lub kilkanaście aplikacji, to teraz często ani jedno. Notabene według badań jedynie 25% kandydatów aktywnie poszukuje pracy, więc jeśli czekamy aż się sami do nas zgłoszą, to skupiamy się jedynie na małej części rynku. Budowane z mozołem bazy danych kandydatów w firmach zawierają czasem nawet i kilkadziesiąt tysięcy pozycji, ale im dalej od momentu zgłoszenia, tym CV mniej aktualne. Natomiast wyłonienie odpowiedniego kandydata i jego zweryfikowanie wymaga czasu i zaangażowania, którego często dział HR po prostu nie ma.

No dobrze, skoro więc kandydaci przestali poszukiwać sami pracy, to możemy tych pasywnych spróbować poszukać samemu. Mamy tutaj do dyspozycji narzędzia takie jak LinkedIn, polski GoldenLine (szczyci się 2,2 mln zarejestrowanych użytkowników), czy nawet Facebook, ale tutaj też często zdarza się, że profil kandydat jest mało aktualny. Dodatkowo proces wyszukiwania odpowiedniej osoby jest czasochłonny, bo wymaga weryfikacji bezpośredniej, a automatyczne rekomendacje słabo działają (na pewno zdarzyło się Wam dostać ofertę pracy na email, która miała się nijak do Waszych zainteresowań). Poszukiwanie w ten sposób kandydatów z niektórych branż czy z określonym doświadczeniem mija się z celem.

Innym rozwiązaniem, które możemy wypróbować, są ostatnio modne systemy poleceń (np. ShareHire), dzięki którym możemy starać się zaangażować w rekrutację sieć kontaktów naszych pracowników. Szczególnie w organizacjach, gdzie mamy dużo osób o podobnym profilu zawodowym, to rozwiązanie dobrze działa. Z kolei systemy poleceń, które sugerują pracodawcom, że teraz nie muszą polegać już na profesjonalnych rekruterach, bo przecież polecać może każdy, raczej nie spowodują, że nagle trafią na nasze biurko stosy wysokiej jakości aplikacji kandydatów.

Często więc ostatnią deską ratunku są i będą agencje rekrutacyjne.mPatrząc całościowo na rynek agencji mają one 2 istotne elementy przewagi:

1. sumarycznie potężną sieć kontaktów, aktualnie mamy ponad 6,8tys. agencji zatrudnienia zarejestrowanych w KRAZ (Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia)

2. profesjonalne/eksperckie podejście do rekrutacji, którego na próżno szukać na przykład w automatycznych procesach poleceń czy bazach danych kandydatów.

Pozostaje jednak kluczowe pytanie: jak zarządzać współpracą z agencjami i jak znaleźć odpowiednią agencję? Czy skupić się na współpracy z jedną dużą agencją, czy może z kilkoma wyspecjalizowanymi? A co jeśli stali partnerzy, nie są już nam w stanie pomóc? Gdzie szukać dodatkowej pomocy?  Tu pojawią się kwestie, na które do 2014 roku nie było dobrego rozwiązania.

W odpowiedzi na powyższe problemy powstała platforma HRfactory.pl (www.hrfactory.pl) – jedyny marketplace rekrutacyjny w Polsce, który skupia najlepsze agencje rekrutacyjne i sprawdzonych pracodawców. Daje możliwość wykorzystania potencjału wiedzy, doświadczenia i sieci kontaktów profesjonalnych rekruterów, którzy w odpowiedzi na zapotrzebowanie pracodawców angażują się w tam, gdzie mogą najlepiej pomóc zrekrutować odpowiedniego pracownika. >HRfactory.pl jak każdy inny marketplace, wymaga od swoich uczestników aktywnej postawy i sprawnej komunikacji, szybkości działania oraz otwartości na nowe podejście do procesu, który do tej pory realizowaliśmy w bardziej tradycyjny sposób.

Zatem jeśli jesteś otwarty na zmianę myślenia w podejściu do rekrutacji i chcesz to robić lepiej i efektywniej, to nowe możliwości są w zasięgu Twojej ręki.

Opinie

„HRfactory.pl to dla nas idealny sposób na szybsze pozyskanie wartościowych Kandydatów poprzez współpracę z odpowiednimi Agencjami Rekrutacyjnymi.”
Oleg Dupont
Managing Director of EAST Area
MANUTAN
„HRfactory.pl pomaga w szybki i łatwy sposób dotrzeć do kandydatów rekomendowanych przez najbardziej aktywne firmy rekrutacyjne. To konkurencyjny rynek usług, w których liczy się szybkość i jakość.”
Paweł Stankowski
Group HR Director
Vlassenroot
„Bardzo profesjonalny system, przyjazny w użytkowaniu i co najważniejsze: umożliwia dotarcie do klientów z całej Polski bez podejmowania jakichkolwiek działań handlowych. Jest odpowiedzią na potrzeby zarówno Agencji Rekrutacyjnych, jak i Pracodawców. Polecam!”
Anna Pycia-Pytlik
CEO
SMART-HR
„HRfactory.pl pomaga lepiej zarządzać budżetem rekrutacji, oszczędzać czas i jednocześnie docierać do większej ilości kandydatów niż poprzez tradycyjne agencje. Serwis jest intuicyjny w użytkowaniu, a system rozliczeń prosty i wpisuje się w oczekiwania nowoczesnych firm.”
Maciej Gorski
Finance Manager
Discovery Networks Central Europe
„Platforma oferuje zupełnie nowy model współpracy z headhunterami. Dzięki niej pracodawcy mają szerszy dostęp do kandydatów agencji rekrutacyjnych, a agencje zyskują dodatkowe źródło dochodu w postaci nowych klientów i ich projektów”
Grzegorz Dymek
CEO
Spencer sp. z o.o.
„Przyspieszenie procesu rekrutacji oraz błyskawiczny kontakt z doświadczonymi rekruterami z całej Polski to cenna pomoc przy realizacji pilnych projektów rekrutacyjnych. HRfactory.pl wychodzi tym potrzebom naprzeciw”
Joanna Olszak
HR Manager
PAGED S.A.
„HRfactory.pl to doskonała platforma do pozyskania cennych kontaktów biznesowych. Z punktu widzenia Agencji Rekrutacyjnej przyspiesza proces dotarcia do odpowiednich kontrahentów - posiadających potrzeby rekrutacyjne. Stanowi również idealne rozwiązanie dla Pracodawców. Pomaga skrócić czas wyboru Agencji, pozwala na szybkie znalezienie odpowiednich pracowników"
Katarzyna Mączka-Nowak
Managing Partner
Newman Consulting
„Świetna platforma łącząca pracodawców i agencje rekrutacyjne.
Oszczędza czas i pieniądze. Polecam!!!”
Paweł Bielak
CEO
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

UWAGA: Poprzez wybranie przycisku ZAPISZ SIĘ jednocześnie wyrażasz zgodę aby na Twój adres e-mail były przesyłane informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W przypadku wyrażenia przez Państwa zgody na przetwarzanie danych osobowych, mają Państwo prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Administratorem Państwa danych osobowych jest HR Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Różanej 9/6, tel. +48 780 016 316 (koszt zgodny ze stawką operatora), e-mail: kontakt@hrfactory.pl. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w HR Factory Sylwią Duchna, iod@hrfactory.pl, tel. +48 508 306 787 lub na adres HR Factory sp. z o.o., ul. Różana 9/6, 40-045 Katowice.

Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu nawiązania lub zachowania relacji biznesowych pomiędzy Państwem, a HR Factory sp. z o.o., marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez serwis HRfactory.pl, a także w celu przesyłania informacji handlowych w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ile wyrazili Państwo zgodę na ich otrzymywanie.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych, jest artykuł 6 ust. 1 lit. a) lub b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO).

Prawnie uzasadnionym interesem realizowanym przez administratora jest nawiązanie lub utrzymanie z Państwem relacji biznesowych oraz marketing bezpośredni usług serwisu HRfactory.pl. Przetwarzane kategorie Państwa danych osobowych to dane osobowe, które pochodzą bezpośrednio od Państwa.

Odbiorcą Państwa danych osobowych są upoważnionymi pracownicy i współpracownicy HR Factory sp. z o.o. którzy w celu wykonania swoich obowiązków muszą posiadać do nich dostęp oraz pracownicy zewnętrznej firmy hostingowej i odpowiedzialnej za obsługę informatyczną serwisu HRfactory.pl.

Dane osobowe przechowywane dla celów przesyłania informacji handlowych oraz marketingu bezpośredniego będą przechowywane i przetwarzane do czasu cofnięcia przez Państwa zgody na ich przetwarzanie bądź żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także żądania ich przeniesienia.

Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub mają Państwo prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz żądania ich kopii.

Mają Państwo prawo wnieść skargę do organu nadzorczego w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Podają Państwo swoje dane HR Factory sp. z o.o. dobrowolnie.