Dlaczego warto testować nowe rozwiązania HR Tech?

luty 2018

Czym jest HR Tech? Dlaczego jest ważny dla zespołów HR-owych? Jakie są światowe trendy w HR?

Artykuł naszej koleżanki Sylwii Duchna, która jest też współtwórcą platformy HRfactory.pl, pojawił się w elektronicznej wersji Pulsu Biznesu – jeśli chcesz go przeczytać w oryginale sprawdź  LINK. Jednak poniżej znajduje się jego krótkie streszczenie.

 

W 2018 roku pracownicy mogą snuć plany rozwojowe, jednak krajobraz pracodawcy nie wygląda optymistycznie – rynek pracownika jeszcze bardziej się umocni.

Polska już od kilku lat jest miejscem lokowania biznesu dlatego, że posiada ogromny potencjał wiedzy i doświadczenia. Dlatego nadal będą napływać inwestycje zagraniczne, a działające firmy będą się rozwijać, zatem zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie rosnąć. Dopóki ten wzrostowy boom będzie trwał, cały czas będziemy mówić o rynku pracownika.

Dodatkowo trendy demograficzne nie pomagają. W wielu miastach i regionach zasoby ludzkie się wyczerpały, pracowników można szukać u konkurencji lub ściągać z bardziej odległych obszarów. Grupa, która już wyraźnie wkroczyła na nasz rynek pracy, to imigranci. W wielu przypadkach skutecznie uzupełniają luki kadrowe, jednak nie rozwiązują problemu.

Po trzecie, kryzys, podobny do tego z 2006 roku, mógłby zmienić status quo na rynku pracy, jednak nie jest on przewidywany. Oznacza to, że nadal będzie utrzymywała się silna konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, co przełoży się na wzrost aktywności na rynku rekrutacji oraz wzrośnie zaangażowanie pracodawców w działania employerbrandingowe.

 

Trendy w HR

Wiele firm już inwestuje w robotykę, aby zastąpić pracownika „botem”. Pojawiły się takie rozwiązania w niektórych call center, a jedna z sieci restauracji szybkiej obsługi postawiła maszyny ekranowe do składania zamówień. Ten trend będzie postępował.
Wielu pracodawców staje w obliczu rewizji swojej polityki personalnej, aby pozyskać najlepszych kandydatów i coraz więcej inwestują w kadrę. Taki stan rzeczy przekłada się pozytywnie na rynek pracy w Polsce, powoduje podwyższenie i wyznaczenie nowych standardów zatrudnienia. Zmienia się też świadomość, że nie wszystkich stać na nieustanną walkę o pracownika jedynie poprzez podnoszenie wynagrodzeń. Pracodawcy będą opracowywać nowe strategie łowienia talentów i możemy spodziewać się nowoczesnych kampanii rekrutacyjnych i programów lojalnościowych, które będą miały na celu zatrzymanie pracowników w firmach.

Z drugiej strony pracodawcy stają się otwarci na nowe rozwiązania. Automatyzacja pracy, digitalizacja, wykorzystanie nowych technologii, modeli biznesowych, start-upów, HR Tech – staje się codziennością. Żyjemy w epoce startupów i pewnie wielu z Was słyszało, że pojawił się fantastyczny pomysł, który zrewolucjonizuje świat HR, sztuczna inteligencja wyprze tradycyjnych headhunterów, boty zastąpią ludzi i powstanie Dolina Krzemowa nad Wisłą.

 

 

Nic nie trwa wiecznie i podobnie będzie z rynkiem pracownika. Dopóki jednak firmy w Polsce będą się rozwijać, a do naszego kraju będą napływać nowe inwestycje, popyt na pracowników będzie rosnąć. W perspektywie kilku lat obraz rynku pracy z pewnością ulegnie zmianie w wyniku automatyzacji pracy, digitalizacji procesów, wykorzystania nowych technologii, modeli biznesowych i pomysłów. Czas jednak pokaże, jak w rzeczywistości będzie wyglądał krajobraz pracodawcy za kilka lat. Z całą pewnością warto wykorzystać startup-y w obszarze HR Tech, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.

 

Przeczytaj także: 

Opinie

„HRfactory.pl to dla nas idealny sposób na szybsze pozyskanie wartościowych Kandydatów poprzez współpracę z odpowiednimi Agencjami Rekrutacyjnymi.”
Oleg Dupont
Managing Director of EAST Area
MANUTAN
„HRfactory.pl pomaga w szybki i łatwy sposób dotrzeć do kandydatów rekomendowanych przez najbardziej aktywne firmy rekrutacyjne. To konkurencyjny rynek usług, w których liczy się szybkość i jakość.”
Paweł Stankowski
Group HR Director
Vlassenroot
„Bardzo profesjonalny system, przyjazny w użytkowaniu i co najważniejsze: umożliwia dotarcie do klientów z całej Polski bez podejmowania jakichkolwiek działań handlowych. Jest odpowiedzią na potrzeby zarówno Agencji Rekrutacyjnych, jak i Pracodawców. Polecam!”
Anna Pycia-Pytlik
CEO
SMART-HR
„HRfactory.pl pomaga lepiej zarządzać budżetem rekrutacji, oszczędzać czas i jednocześnie docierać do większej ilości kandydatów niż poprzez tradycyjne agencje. Serwis jest intuicyjny w użytkowaniu, a system rozliczeń prosty i wpisuje się w oczekiwania nowoczesnych firm.”
Maciej Gorski
Finance Manager
Discovery Networks Central Europe
„Platforma oferuje zupełnie nowy model współpracy z headhunterami. Dzięki niej pracodawcy mają szerszy dostęp do kandydatów agencji rekrutacyjnych, a agencje zyskują dodatkowe źródło dochodu w postaci nowych klientów i ich projektów”
Grzegorz Dymek
CEO
Spencer sp. z o.o.
„Przyspieszenie procesu rekrutacji oraz błyskawiczny kontakt z doświadczonymi rekruterami z całej Polski to cenna pomoc przy realizacji pilnych projektów rekrutacyjnych. HRfactory.pl wychodzi tym potrzebom naprzeciw”
Joanna Olszak
HR Manager
PAGED S.A.
„HRfactory.pl to doskonała platforma do pozyskania cennych kontaktów biznesowych. Z punktu widzenia Agencji Rekrutacyjnej przyspiesza proces dotarcia do odpowiednich kontrahentów - posiadających potrzeby rekrutacyjne. Stanowi również idealne rozwiązanie dla Pracodawców. Pomaga skrócić czas wyboru Agencji, pozwala na szybkie znalezienie odpowiednich pracowników"
Katarzyna Mączka-Nowak
Managing Partner
Newman Consulting
„Świetna platforma łącząca pracodawców i agencje rekrutacyjne.
Oszczędza czas i pieniądze. Polecam!!!”
Paweł Bielak
CEO
Sokółka Okna i Drzwi S.A.

UWAGA: Poprzez wybranie przycisku ZAPISZ SIĘ jednocześnie wyrażasz zgodę aby na Twój adres e-mail były przesyłane informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W przypadku wyrażenia przez Państwa zgody na przetwarzanie danych osobowych, mają Państwo prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.

Administratorem Państwa danych osobowych jest HR Factory Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Różanej 9/6, tel. +48 780 016 316 (koszt zgodny ze stawką operatora), e-mail: kontakt@hrfactory.pl. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Inspektorem Ochrony Danych w HR Factory Sylwią Duchna, iod@hrfactory.pl, tel. +48 508 306 787 lub na adres HR Factory sp. z o.o., ul. Różana 9/6, 40-045 Katowice.

Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu nawiązania lub zachowania relacji biznesowych pomiędzy Państwem, a HR Factory sp. z o.o., marketingu bezpośredniego usług oferowanych przez serwis HRfactory.pl, a także w celu przesyłania informacji handlowych w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ile wyrazili Państwo zgodę na ich otrzymywanie.

Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych osobowych, jest artykuł 6 ust. 1 lit. a) lub b) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO).

Prawnie uzasadnionym interesem realizowanym przez administratora jest nawiązanie lub utrzymanie z Państwem relacji biznesowych oraz marketing bezpośredni usług serwisu HRfactory.pl. Przetwarzane kategorie Państwa danych osobowych to dane osobowe, które pochodzą bezpośrednio od Państwa.

Odbiorcą Państwa danych osobowych są upoważnionymi pracownicy i współpracownicy HR Factory sp. z o.o. którzy w celu wykonania swoich obowiązków muszą posiadać do nich dostęp oraz pracownicy zewnętrznej firmy hostingowej i odpowiedzialnej za obsługę informatyczną serwisu HRfactory.pl.

Dane osobowe przechowywane dla celów przesyłania informacji handlowych oraz marketingu bezpośredniego będą przechowywane i przetwarzane do czasu cofnięcia przez Państwa zgody na ich przetwarzanie bądź żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także żądania ich przeniesienia.

Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub mają Państwo prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz żądania ich kopii.

Mają Państwo prawo wnieść skargę do organu nadzorczego w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Podają Państwo swoje dane HR Factory sp. z o.o. dobrowolnie.